Deti ako tie naše a predsa iné...

Autor: Katarina Sirotova | 3.7.2016 o 12:40 | (upravené 11.7.2016 o 13:45) Karma článku: 4,09 | Prečítané:  516x

Ale mnohé z nich nepoznajú mamu ani otca. Rodičovské objatie, pochvalu, bozk. Žijú v akomsi formálnom svete, inštitúcii, kde sú presne stanovené pravidlá, kde nezažijú ako funguje rodina.

Bežný deň na ihrisku. Na lavičke sedeli dve staršie "tety" s dvoma bielymi kočíkmi. Kučeravé dievčatko s krikľavým  nápisom "Born to hug" sa rozbehlo ku kočíku s pokrikom: "Báábo!" Naša Ela. Panie sa milo usmievali, neustále sledujúc ďalších asi šesť starších detí. Boli to deti z neďalekého detského domova. Nakukla som spolu s Elou do kočíka. Malé, pokojné, dobre kŕmené bábo na nás upieralo tmavé oči. Taký pohľad som videla len u bábätiek. Nevinný, oddaný, čistý, nič netušiaci. Odpoveďou na jeho pohľad boli slzy tlačiace sa do mojich očí. Ešte sa len narodili a už ich nikto nechce.... Bežalo mi stále hlavou. Prečo? Nesúdim, nehodnotím. Hľadám pravdu. Odpovede. Kto sa pýta, dostáva odpovede. 

Všetci traja (mama, tato a naše dievčatko) sme sa zapájali občasne do hry, hojdali Elu, reagovali na jej správanie, venovali jej pozornosť, objatia, milé aj výchovné slová.... 

Tieto deti oslovovali zrejme ich najbližšiu dospelú osobu "teta".  "Teta, môžem si potom, keď sa vrátime umyť nohy?" pýtalo sa okaté dievčatko a k nemu sa pridalo hneď ďalšie dieťa....  Počúvali tetu na prvé vyzvanie. Boli vďačné za vodu, ktorú im nezabudla zobrať na ihrisko. Upravené, čisté a veselé deti. Hrali sa spolu, tvorili partiu. Na pohľad všetko ako má byť, možno ešte lepšie. Žiadne emotívne výstupy, či scény, bitky, či hádky, ktoré sa na ihrisku odohrávajú v bežných rodinách.

Deti, ako tie naše. A predsa.... mnohé z nich nepoznajú mamu ani otca. Rodičovské objatie, pochvalu, bozk. Rodinu, domov. 

Nič z toho, čo sme my dostali a pokladáme za samozrejmé.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

BLOG MIROSLAVA BEBLAVÉHO

Beblavý: Porušil Lajčák pri Evke zákon? Takmer s istotou

Dôležité je, či bol porušený verejný záujem.


Už ste čítali?