8 tipov ako zvládnuť chaotickú domácnosť

Autor: Katarina Sirotova | 28.3.2017 o 21:17 | (upravené 19.2.2018 o 14:22) Karma článku: 11,16 | Prečítané:  7016x

Túžite po systéme a poriadku? Chýba vám čas a energia? Chcete vedieť ako zvládať chaos v domácnosti a mať ho pod kontrolou? Zabudnite na improvizáciu. Plánujte!    

Čas je pre každého z nás najcennejší, lebo ho je málo. Nehovoriac o rodinách s deťmi. Ponúkam vám 8 tipov, ako ušetriť čas a energiu v domácnosti. 

Najdôležitejšie je mať systém. Plánovanie a organizácia zabezpečí plynulý chod domácnosti. 

1. Každý predmet má svoje miesto. To znamená, po použití vráťte veci na svoje miesto. Snažte sa motivovať všetkých členov rodiny, nech si osvoja a aplikujú toto jednoduché ale maximálne efektívne pravidlo. Má výhody pre celú rodinu. 

2. Eliminujte veci v domácnosti, byte, záhrade. Všetko nepotrebné, čo nepoužívate, nepotrebujete, recyklujte, darujte, predajte, ak je to nepoužiteľné, bez ľútosti vyhoďte. Čím viac zbytočností, tým menej miesta a zhoršené podmienky pre údržbu a chod domácnosti. Viac ku tejto téme si môžete prečítať tu: https://katarinasirotova.blog.sme.sk/c/437173/ako-si-zarobit-pocas-materskej-dovolenky-podrobny-manual.html

3. Poriadok nemusíte robiť, keď ho budete udržiavať. Upratujte priebežne. Vyhnete sa tak jarnému, veľkonočnému, vianočnému a neviem akému upratovaniu. Je príjemnejšie, menej stresujúce a otravné, keď si potrebné činnosti v domácnosti rozvrhnete a venujete sa im pravidelne každý deň pár minút, ako čakať, kým sa kopa všetkého nahromadí a potom pri pohľade na nezvládnuteľný chaos nemáte chuť, čas ani energiu s upratovaním vôbec začínať. Zavedenie pravidelného upratovacieho rituálu dokáže urobiť divy s každou domácnosťou. 

4. Domácnosť sa týka všetkých. Na hladkom chode a fungovaní domácnosti sa podieľajú všetci členovia rodiny. Bez rozdielu. Majú rozdelené úlohy a tým si celá rodina ušetrí čas a energiu na dohadovaní sa, kto práve umyje riad alebo vynesie kôš. Vyhnete sa zbytočným konfliktom a nedorozumeniam, ak vo vašej domácnosti zavediete deľbu práce a každý z rodiny bude vedieť, čo je jeho úlohou a čo presne sa od neho očakáva. Zapojiť môžete aj najmenšie deti. Už dvojročné dieťa dokáže množstvo aktivít: uložiť topánky na svoje miesto, pomôcť pri upratovaní hračiek, vyhodiť plienku do koša, utrieť po sebe rozliaty čaj, premiestniť kopu špinavého prádla do práčky.... Od rodičov sa samozrejme očakáva, že dieťa budú k tomu trpezlivo viesť a učiť ho. Starším deťom  môžete nalepiť na chladničku, alebo iné viditeľné miesto kreatívny zoznam úloh na papieri. Takto v deťoch budujete nielen samostatnosť, zodpovednosť za zverenú úlohu, ale aj pocit spolupatričnosti. Deti sa budú cítiť dôležité a súčasťou rodiny. 

5. Činnosti ako varenie, nákup plánujte dopredu. Nestane sa tak, že idete variť a chýba vám 5 ingrediencií. Chýbajúce potraviny vpisujte hneď do nákupného zoznamu, ktorý visí na chladničke. Majte doma vždy primeranú zásobu základných potravín, z ktorých viete pripraviť obed či večeru. Zo skúsenosti vieme, že veľa času zaberá práve otázka a následné premýšlanie hladného človeka nad tým: „Čo budem znova variť?“ Keď vám príde na chuť nejaké jedlo, šup s ním na papier. Takto ľahko zostavíte jedálníček podľa vlastnej chuti a preferencie na pár dní až týždeň dopredu. Varte jednoducho a rýchlo. Jednoduché jedlá chutia často najlepšie. Pripravujte jedlo aspoň na 2 dni, ušetríte čas aj energiu. 

Ďalšia praktická vec, ktorú všetkým odporúčam, je online nákup potravín a doprava až pred vaše dvere. Túto úžasnú službu zatiaľ ponúka len jeden obchodný reťazec a žiaľ, nie po celom Slovensku. Tým, že tovar nakupujete sýti a spokojní z pohodlia domova, nestane sa vám, že nakúpite kopec hlúpostí a potrebné zabudnete. Na webovej stránke je možnosť, vytvárať si vlastné nákupné zoznamy, čím sa skracuje čas nakupovania.  Áno, niekto môže namietať, že platí poplatok cca 3 eurá za dopravu. Ale z vlastnej skúsenosti tvrdím, že v konečnom dôsledku ušetríte. Čas, energiu a peniaze. Ako? Jednoducho. Vaše auto ostane v sobotu doma, ušetríte čas aj palivo na príjemnejší výlet ako je sobotné nakupovanie. Nebudete čakať v dlhých radoch ani vykladať nákup z auta a nosiť ho na prípadné 11. poschodie výťahom... Tým, že nenakupujete hladní a nevidíte regály plné potravín, nebudete mať tendenciu nakúpiť nepotrebné hlúposti. Bežné malé nákupy môžete zabezpečiť počas pravidelných prechádzok vonku, alebo cestou z práce. 

6. Žehlite a perte s rozumom. Oblečenie žehlite priebežne a v primeraných množstvách. Tak zabezpečíte, že si budete mať vždy čo obliecť a neodradí vás trištvrtina vášho šatníka čakajúca na žehlenie. Určite nie je rozumné ani ekonomické žehliť každé ráno pred prácou jednu košeľu. Takisto neperte 4 tričká. Zvážte, či je potrebné žehliť aj spodné prádlo a nekrčivé materiály. Potrebujete skutočne každý deň oprať tepláky, keď viete, že nasledujúci deň sa bude vaše dieťa váľať v piesku? Keď budete pri malých deťoch používať pri stolovaní vždy veľký praktický podbradník, budete menej prať. Zoraďte si priority, venujte čas tomu, čo je pre vás skutočne dôležité. Ak máte žehlenie ako hobby a ste ochotní venovať mu niekoľko hodín týždenne, zabudnite na 6. tip:)

7. Vysávať nemusíte tak často. Keď budete dbať o výlučnú konzumáciu jedál za kuchynským stolom, nebudete musieť zbesilo behať s vysávačom každý deň. Situáciu, ktorú poznajú najmä rodiny s deťmi. Je to kontraproduktívne a čas môžete využiť na príjemnejšie spoločné aktivity. 

8. Používajte mobilné aplikácie a technologické vymoženosti. Zjednodušujú život a šetria veľa času. Ponúkajú neoceniteľné smart riešenia. Objednávajte vianočné, narodeninové darčeky, ale aj oblečenie, potraviny, elektroniku, knihy a iný tovar cez eshopy. Je to praktické a rýchle. Využívajte online kalendáre (Google kalendár) a s manželom už na žiadny termín nezabudnete. Tvorte si to do listy“ (Color note, Evernote). Inšpirujte sa receptami a nápadmi z Pinterestu.... Aplikácií a možností je viac, ako si dokáže priemerný užívateľ predstaviť. Keď vybavujete úradné a iné administratívne záležitosti, presvedčte sa, či ich nevybavíte online. Často nie je nutná osobná návšteva bánk, poisťovní, školských zariadení... 

A na záver asi najdôležitejší bod. S pozitívnym naladením, úsmevom, psychickou pohodou ide všetko ľahšie a jednoduchšie. Nezabúdajte na rodinnú pohodu, dostatok spánku, pravidelnosť a režim.

Milí čitatelia! Ak sa Vám môj článok páčil, nenechávajte si to pre seba:)Zvýšením karmy, zapojením sa do diskusie pod článkom, alebo zdieľaním na sociálnych sieťach podporíte ďalšiu moju tvorbu a nakopnete motiváciu. Ďakujem. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nový šéf armády má medailu za misiu v Afganistane, hoci tam nebojoval

Obranný analytik poukazuje na to, že prvý muž armády navrhoval ocenenie NATO sebe samému. Predpisy aliancie však neporušil.

DOMOV

Kto sú ľudia z SNS, ktorí ovládli obranu

Generál Macko hovorí, že Gajdoš je len formálnym pôvodcom rozhodnutí.


Už ste čítali?