Strapcové paradajky

Autor: Katarina Sirotova | 21.10.2016 o 20:17 | (upravené 27.4.2017 o 13:41) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  1285x

Ako často riešime zanedbateľné veci a málo si uvedomujeme, tešíme sa  a ďakujeme za zdravie, strechu nad hlavou, rodinu, ľudí, prácu, ruky, či nohy... Vtedy, pri pohľade naňho mi to odrazu došlo. 

Pri krájaní zeleniny som si porezala palec. Nič vážne, ale hendikep to bol teda značný. Pri odomykaní dverí, umývaní riadu a vykonávaní ďalších bežných aktivít.... Bola som ráno v Tescu Expres. 

Nižší vypracovaný šľachovitý chalan s nápadným tetovaním na oboch lýtkách práve z najvyššej police oddeľoval strapcové paradajky ústami. Ukladal ich ústami do igelitového vrecúška... Od lakťov nadol nemá ruky.  Poznám ho z videnia. Stretávam ho na našej trase pred bytovkou, býva neďaleko nás. Otáľala som, potom som neokrôchane pristúpila a opýtala sa: Vidím, že ste sebestačný, ale môžem vám pomôcť?" S úsmevom povedal:  Ďakujem." Nebol to úsmev urazeného ega, ani zranenej  pýchy. Ten úsmev mi pripadal úprimný. Ten chalan kráča vždy energicky, odhodlane a so vztýčenou hlavou ráno z fitka. Vztýčená hlava. To je špecifické na jeho držaní tela a na jeho chôdzi. Dokáže nenormálne veci: vyniesť smeti, priložiť číp a dostať sa do bytovky bez pomoci... 

Prečo to píšem? Vtedy v obchode vošiel do mňa po našej krátkej konverzácií smútok a hnev. Mala som chuť udrieť silno rukou do náprotivného regálu. Bola som smutná a nahnevaná zároveň, ako často sa sťažujeme na drobnosti, úplné hlúposti. Ako často riešime zanedbateľné veci a málo si uvedomujeme, tešíme sa  a ďakujeme za zdravie, strechu nad hlavou, rodinu, ľudí, prácu, ruky, či nohy... Vtedy, pri pohľade naňho mi to odrazu došlo. 

Stretávam takýchto hrdinov všedných dní často. Pri pohľade z balkóna vidím, ako slepý vedie slepého. Je to pár mladých nevidiacich. On, dominantný mladý muž, vodca vedie zrejme svoju dámu pravidelne Petržalkou.... Cez všetky možné prekážky: verejné osvetlenie, ktoré sa neohrabane a bez očakávania týči na chodníku, početné diery a nerovnosti, pohodený veľký kartón... 

Pohľad na nich často zamrazí, keď prechádzajú s istotou, že okoloidúce autá zastavia a dajú im na priechode pre chodcov prednosť... Mám strach za nich, že si ich včas nevšimnú.... 

Milí čitatelia! Ak sa Vám môj článok páčil, nenechávajte si to pre seba:)Zvýšením karmy, zapojením sa do diskusie pod článkom, alebo zdieľaním na sociálnych sieťach podporíte ďalšiu moju tvorbu a nakopnete motiváciu. Ďakujem. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nový šéf armády má medailu za misiu v Afganistane, hoci tam nebojoval

Obranný analytik poukazuje na to, že prvý muž armády navrhoval ocenenie NATO sebe samému. Predpisy aliancie však neporušil.

DOMOV

Kto sú ľudia z SNS, ktorí ovládli obranu

Generál Macko hovorí, že Gajdoš je len formálnym pôvodcom rozhodnutí.


Už ste čítali?