Féjsbúkoví priatelia vs. ozajstní priatelia

Autor: Katarina Sirotova | 8.1.2017 o 21:23 | (upravené 9.1.2017 o 18:31) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1210x

Féjsbúková realita # féjsbúkoví priatelia # FB prečo áno a prečo nie # s FB a bez neho .... Skúste malý experiment: napíšte na FB, kto má večer čas a chuť ísť s vami na pivo. Nemusí to byť ani iná komplikovanejšia prosba o pomoc. 

Mnohí z nás s ním zaspávajú, vstávajú, stále s ním diskutujú, oponujú. „Nekonečným lajkovaním“ a „sharovaním“ si krátime čas v čakárni u lekára, v autobuse, počas varenia polievky, v práci, mnohí aj v záchode... Ochotne zdieľame svoje „životy“, jedlo, ktoré práve konzumujeme, svoje obľúbené songy, obchodné značky, koníčky... Unaveným matkám na materskej dovolenke poskytuje rýchly a lacný reset, kreatívnym priestor na sebaprezentáciu, tým podnikavejším možnosť sebarealizácie a predaja. Fejsbúková realita svetlá aj temná zároveň. Dopadne takmer každého. Aspoň načas, kým sa tomu nezačne brániť a nechce to meniť. 

Ako sa hovorí: „V núdzi poznáš priateľa.“ Schválne, koľko priateľov máte na FB? Cez 200? A s koľkými z nich, ktorí bývajú v tom istom meste, ste sa naposledy stretli osobne pri káve či pive? Skúste malý experiment: napíšte na FB, kto má večer čas a chuť ísť s vami na pivo. Nemusí to byť ani iná komplikovanejšia prosba o pomoc, na to, aby chýbal vo väčšine prípadov buď čas alebo chuť. Alebo oboje.  Mnohí z FB priateľov nie sú skutoční priatelia, ba ani kamaráti. Sú to virtuálni „priatelia“, ktorí pre vás nie sú ochotní nič urobiť. Možno vám nenapíšu ani pár hrejivých slov, keď budete mať narodeniny a FB o tom bude celý deň všetkých vašich priateľov neúnavne informovať. Nehovoriac o tom, keď dátum svojich narodenín nezverejníte na FB vôbec:) Vtedy bude zrejme Váš timeline bez narodeninových vinšov a na vás si na FB nikto nespomenie presne ako v iný všedný deň.  Mnohí z Vašichpriateľov sa nebudú cítiť oslovení, keď ich budete prosiť o konkrétnu malú pomoc, možno len zdieľanie Vášho inzerátu, v ktorom naliehavo hľadáte ubytovanie alebo prácu. 

Väčšina z nás toto všetko asi vie a uvedomuje si to, no napriek tomu sme ochotní venovať FB "priateľom", statusom, príspevkom viac času a pozornosti ako skutočným ľuďom a priateľom okolo nás. 

Alebo je väčšina mojich  FB priateľov iná ako tá vaša?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?