Hlúpnu ženy počas materskej?

Autor: Katarina Sirotova | 11.4.2017 o 7:34 | (upravené 27.4.2017 o 13:41) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  1587x

Existuje naozaj materská demencia, klesá IQ počas materskej? Osprostievajú ženy počas materskej? Alebo sú to len ľahko vyvratiteľné mýty?

Naša spoločnosť prináša často mylný obraz o ženách na materskej „dovolenke“. Pred nástupom na materskú sa asi mnohé z nás ale aj našich partnerov obávajú, že priberú niekoľko kíl, budú nosiť rozťahané tepláky a tričko, že komunikácia sa obmedzí na nesúvislé hapkanie s dieťaťom.... Odrežú sa od spoločnosti a normálnych dospeláckych tém, stratia kontakt s realitou. Mám dojem, že táto predstava má korene niekde v minulosti, ale nepremietala by som ju na súčasné ženy. Pripúšťam, že sa nájdu aj výnimky. Ale závisí to od každej z nás, či využijeme tento čas v náš prospech a rozvoj. 

Nemyslím si, že ženy na materskej hlúpnu. A už vôbec nesúhlasím s lacnými argumentmi, na ktorých uvedené výpovede stoja. Žiaľ, často to o sebe tvrdia aj ženy samotné. Nejde však o sebakritiku ani objektívnosť.

Únavu si zamieňajú s hlúposťou. Pri dochucovaní polievky si zamenia soľ a cukor. Zabudnú zamknúť auto, zobrať si telefón, vypnúť žehličku.... No a čo? To sa stane aj ľuďom, ktorí na materskej nie sú. Nijako to nesúvisí a nepotvrdzuje hlúposť. Je to zábudlivosť, roztržitosť, nesústredenosť, ktoré sú dôsledkom únavy, deficitu spánku, príliš vysokých nárokov na samú seba, prílišnej koncentrácie na dieťa... Nedostatok pochvaly a ocenenia spôsobuje u mnohých žien znížené sebavedomie a následné pocity hlúpnutia“. 

Ďalším obľúbeným tvrdením je, že už nedokážu povedať viac ako 3 súvislé vety, a že strácajú slovnú zásobu. Prečo? V súčasnosti už nikto nemusí trpieť sociálnou izoláciou a nedostatkom komunikácie. Pretechnizovaný svet ponúka toľko možností. Komunikovať, diskutovať môžete virtuálne, ale aj naživo v rôznych rodičovských, ženských skupinách, ale aj centrách, ktoré nemusia byť zamerané len na dieťa a rodičovstvo. Komunikačné schopnosti si môže každý rodič cibriť aj pri dieťati. Deti sú veľmi zvedavé a zaujíma ich všetko. Rozprávajte a vysvetľujte im všetko, čo ich zaujíma a večer, keď pôjdu spať, budete vďačné za chvíľku ticha. Pri dvojročných temperamentných deťoch sa vytrénujete nielen v argumentácií ale aj vo vysvetľovaní. Deti vám nezožerú všetko a nedajú sa ľahko presvedčiť ani odradiť. 

Ako som vnímala v čase mojej bezdetnosti kolegyne - matky? Boli veľmi produktívne, efektívne, pracovné situácie a prípadné problémy riešili s nadhľadom a boli zrelé, čo sa odrážalo na kvalite pracovných vzťahov. Jedna z mojich kolegýň hovorievala, že ona si príde do práce oddýchnuť. Vtedy som nechápala a myslela som si, že asi má náročné deti:) Teraz, keď som už aj ja matkou, úplne rozumiem, čo tým myslela.

Aká je podľa mňa väčšina žien na materskej v mojom okolí? Sú rozhľadené, efektívne, všestranné, tvorivé, veľmi aktívne. Mnohé z nich pracujú počas celej materskej, sú dobrovoľníčkami. Práve ženy na materskej tvoria najsilnejšiu tvorivú a podnikavú skupinu, ktorá si privyrába rôznymi spôsobmi. Pečením, upratovaním, ručnými prácami, opatrovaním detí, prekladateľskou činnosťou, doučovaním, predajom, blogovaním, copywritingom...

FB skupiny Čo dokáže mama, Sashe, Klub šikovných ručičiek a desiatky ďalších sú dôkazom o aktívnych slovenských mamách, ktoré zaplavujú virtuálny svet svojimi výrobkami a službami. Sú to obrovské skupiny s veľkým potenciálom a podnikateľským duchom. 

Materská „dovolenka“ podľa mojej skúsenosti rozširuje obzory. Je to obdobie spoznávania svojich limitov ale aj silných stránok. Stala som sa efektívnejšou, odhalila som, čo ma baví. Obdobie komunikatívnosti, otvorenosti, hľadania, osobného rastu, rýchleho resetu, schopnosti kvalitného relaxovania, zrelosti. Uvedomenie si, aké namáhavé je zarobiť si pár desiatok eur mesačne na úkor voľného času. A tiež etapou sebaovládania, trpezlivosti, empatie a nových poznatkov. Práve počas materskej som spoznala najviac zaujímavých ľudí, hoci som predtým pracovala v korporáciách s tisíckami zamestnancov. Príchodom dieťaťa sa každá žena zmení. Pretaví sa do niečoho odolnejšieho, skúsenejšieho. Neurážajme a nepodceňujme sa teda, ale vážme si ten vzácny čas na materskej a naše poslanie matky. 

Milí čitatelia! Ak sa Vám môj článok páčil, nenechávajte si to pre seba:)Zvýšením karmy, zapojením sa do diskusie pod článkom, alebo zdieľaním na sociálnych sieťach podporíte ďalšiu moju tvorbu a nakopnete motiváciu. Ďakujem. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nový šéf armády má medailu za misiu v Afganistane, hoci tam nebojoval

Obranný analytik poukazuje na to, že prvý muž armády navrhoval ocenenie NATO sebe samému. Predpisy aliancie však neporušil.

DOMOV

Kto sú ľudia z SNS, ktorí ovládli obranu

Generál Macko hovorí, že Gajdoš je len formálnym pôvodcom rozhodnutí.


Už ste čítali?